Chov

 

 

Chovatelské zařízení:

Své šneky chovám v teráriu o rozměrech  70x50x30 (délka x šířka x výška) tzn. na jednoho šneka připadá prostor cca 17,5l. Optimální velikost terária je podle mě 15l na jednoho šneka minimální by mělo být alespoň 12,5l. Samozřejmě platí, že čím větší tím lepší a tím víc vám šneci narostou. Jako podestýlku používám kokosový substrát na chov terarijních zvířat. Jeho výhodou je, že udržuje tolik potřebnou vlhkost. Terárium musí být přikryté buďto krycím sklem, nebo něčím co udrží váhu vašich šneků a zabraňuje unikání vlhkosti (já mám udělaný dřevěný rám pokrytý linoleem a uprostřed vybavený pantem kvůli lepšímu přístupu). Šneci totiž rádi lezou po stropě a občas tam i spí jako netopýři.  Své šneky jsem si pořídila koncem listopadu 2010 jako měsíční prcky z Aukra. Přišli mi poštou a vzhledem k jejich velikosti (cca 1cm) jsem je umístila do malého terária (30x18x24). Jak postupně rostli, dala jsem větší terárium (40x25x25) a když mi vyrostli i z něho, dala jsem finální velké.  Dnes už vím, že jim můžu dát okamžitě velké terárium a o to rychleji mi porostou.

 

Potrava:

Achatiny jsou všežravci. Ve své domovině kromě zeleně nepohrdnou ani rozkládající se mršinou tak nezapomínejte občas zapojit nějakou živočišnou stravu do jejich jídelníčku.

Nejdůležitější složkou potravy nebo lépe řečeno, vybavením terária je sépiová kost, jelikož jí šneci ožírají a staví si z ní ulitu. Rozhodně by jí měli mít pořád k dispozici. Jako další zdroj vápníku můžeme podávat drcené skořápky od vajíček a někteří chovatelé udávají nějaké vápno bez chemikálií, ale s tím já nemám zkušenosti.

Šnekům chutnají různé druhy zeleniny, nejraději mají salátové okurky, meloun, rajče. Zbaští vše, na co si vzpomenete, můžete jim dávat třeba i košťály od květáku, salát aj.

Ovoce mají také moc rádi např. jablko, hrušku, jen pozor na citrusové plody. Kyselina citronová jim může uškodit při kontaktu s ulitou, takže pomeranče, citrony a grepy raději nekrmit!

Dále krmíme v létě určitě trávou. Já jim vybírám hlavně pampelišky, jitrocel a jetel. Pozor na jedovaté druhy trav!

Na přilepšenou můžete dát třeba namočené kočičí nebo psí granule. Občas jim dám třeba lžíci jogurtu, tvaroh, vajíčka natvrdo aj. V zimě jim čas od času zaseju obiloviny do substrátu a oni si pak pochutnávají na čerstvých výhonkách. Pokud jste houbaři, tak nezoufejte z červivých hřibů, šneci si na nich rádi pochutnají…

 

Rozmnožování:

Achatiny, stejně jako většina šneků, jsou hermafroditi, což znamená, že nejsou ani samice ani samci, ale obojetníci. Takže si při koupi neudělejte ostudu, že byste ve zverimexu chtěli po prodavačce holku a kluka. Stačí vám tedy dva libovolní šneci a můžete se těšit na spousty miminek. A když říkám spousty tak myslím opravdu spousty. Začátkem srpna 2011 se mi mé achatiny ve stáří deseti měsíců začali úspěšně rozmnožovat. Z jedné snůšky mám vždy cca necelých 100vajíček. První šnečci se mi vylíhli 13. 8. 2011. Momentálně každý týden nacházím v teráriu snůšku čítající kolem sta vajíček. Tyto vajíčka raději přendám od dospělých a dám je do „líhně“. K tomu mi poslouží nějaká plastová krabička s víčkem a malými otvory na dýchání. Na dno dám cca 1cm vrstvu kokosového substrátu a naskládám vajíčka. Substrát udržuji vlhký, aby mi vajíčka nevyschla. Zhruba za 10dní se můžete radovat z maličkých šnečků. Měří asi 5mm. Po vylíhnutí je přendám do terária s kokosovým substrátem, dám jím tam něco k jídlu a hlavně sépiovou kost.  Mláďata rychle rostou. Asi v měsíci mají již 1cm. Na obrázkách můžete vidět vajíčka z jedné snůšky a pak čerstvě vylíhlá mláďata. Bohužel úmrtnost u malých achatin je veliká, takže vám z jedné snůšky zbyde třeba jen třetina miminek, mimča, která přežijí si pochutnají na ulitkách svých mrtvých sourozenců.

                               

 

 

Když se vám začnou achatiny rozmnožovat, začínáte nést velikou zodpovědnost za životní prostředí! Možná se teď smějete, ale představte si, co by se stalo, kdybyste náhodou se starým substrátem vyhodili do popelnice třeba jen 2vajíčka. Z vajíček by se vylíhli malé achatiny. V našem podnebí by se snadno adaptovali. A po dosažení 10měsíců věku by se začali úspěšně rozmnožovat. Za jeden rok by nakladli několik set až tisíce vajíček, ze kterých by se opět vylíhli malé achatiny a dále se rozmnožovali. Možná také nadáváte na naše známé oranžové slimáky, kteří k nám byli dovezeni a nemají u nás přirozeného nepřítele. To samé by bylo s Achatinami, ale několiksetkrát horší. Jsou to noční živočichové a přes den se zahrabují do země, a sežerou toho tolik, že by z nich nebyli nadšení zahrádkáři, ale ani zemědělci. V Americe je již mají ve volné přírodě a škodí např. na třtinových polích. Takže pokud tohle nechcete způsobit, musíte si rozmyslet, zda je chcete rozmnožovat či ne. A nejdůležitější je opravdu důkladně zkontrolovat substrát než ho vyhodíte.  Pokud si nepřejete mít mláďata, musíte vajíčka buď dát jinému chovateli, nebo bez milosti zlikvidovat! Někdo radí zalít vařící vodou, dát do mrazáku na určitý počet dní, rozmačkat… Ať to uděláte jakkoliv, hlavně aby to bylo účinné.

 

Všem šnekofilům přeji úspěšné odchovy :o)